مکمل غذایی اسپیرولینا برای ورزشکاران ـ فروشگاه اینترنتی

رژیم غذایی یک ورزشکار باید با رژیم غذایی فرد عادی تفاوت داشته باشد. در این مقاله به ارتباط مکمل غذایی اسپیرولینا و ورزش و ورزشکاران می‌پردازیم. مکمل اسپیرولینا به صورت اینترنتی براحتی قابل تهیه است. با ما همراه باشید تا درباره‌‌ی تفاوت مکمل غذایی با غذاو نیازهای غذایی ورزشکاران بپردازیم. با ما همراه باشید.

ورزشکاران چرا و چه مقدار انرژی بیشتر باید مصرف کنند؟

انرژی مورد نیاز روزانه‌ی ورزشکارانی که در ورزش‌های گروهی، قدرتی و استقامتی فعالیت دارند بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ کیلوکالری برای خانم‌ها و ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلو کالری و برای آقایان متغیر است. ورزشکارانی با فعالیت کمتر در سن ۱۸ تا ۳۵ سالگی، روزانه تقریبا به ۱۸۰۰ تا ۲۱۰۰ کیلو کالری برای خانم‌ها و ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلو کالری برای آقایان انرژی نیاز دارند. ممکن است نیاز انرژی در دوران رشد، بیشتر و یا با افزایش سن، کمتر شود. به طور کلی بنابر شرایط مختلف ورزشکاران، گاهی این نیاز بوجود می‌آید که در کنار مشاوره‌ها و برنامه‌های تغذیه‌ای که دارند از مکمل غذایی استفاده کنند.

ورزشکاران چرا و چه مقدار انرژی باید مصرف کنند

مواد اصلی مورد نیاز رژیم غذایی ورزشکاران

کربوهیدرات:

کربوهیدرات از مهمترین منابع انرژی است و در مواد شیرین مانند انواع میوه‌ها، نان‌ها، غلات، برنج و… وجود دارد. کربوهیدرات باید حدود 70-60 درصد نیاز روز انرژی را تامین کند. کربوهیدرات در بدن به گلوکز تبدیل گشته و گلوکز به دو حالت تبدیل به انرژی می‌شود؛ یا مستقیما می‌سوزد و یا در عضلات تبدیل به گلیکوژن می‌شود. این گلیکوژن یک ذخیره‌ی در دسترس از انرژی برای عضلات است تا در مواقعی که نیاز فوری به انرژی وجود داشت از آن استفاده شود. بنابراین کمبود کربوهیدرات برای یک ورزشکار مشکل‌ساز خواهد بود.

چربی:

چربی‌ها یک از امکانات بدن برای ذخیره انرژی هستند. ورزشکاران معمولاً به اندازه‌ی افراد غیر ورزشکار به چربی نیاز دارند. اما به دلیل اینکه ورزشکاران به کالری‌های بیشتری نیازمندند می‌بایستی این نیاز مضاعف را از طریق کربوهیدرات‌ها نیز تأمین کنند. لازم است به از دیگر فواید چربی نیز اشاره کرد که  چربی پوست و بدن را تشکیل می‌دهد. مانند یک عایق و محافظ برای احشای داخلی عمل می‌کند. از طریق ساخت هورمون‌ها بدن را تنظیم می‌کند. در ترمیم بافت‌های آسیب دیده و جنگ با عفونت‌ها تاثیر گذار است و در نهایت یک منبع خوب از انرژی است.

پروتئین:

این نکته بدیهی است که کسانی‌ که ورزش می‌کنند به مقادیر بیشتری پروتئین نیاز دارند. ورزشکارانی که ورزش‌های استقامتی انجام می‌دهند یا آن‌هایی که ورزش‌های قدرتی انجام می‌دهند یا بدنسازی می‌کنند به پروتئین بیشتری نیاز دارند. پروتئین زمانی‌که به‌عنوان منبع انرژی بکار رود، در رشد، نگه‌داری و ترمیم بافت‌های بدن اثر می‌گذارد. از طرفی از آنجا که بدن ورزشکاران کمی بیشتر در معرض آسیب می‌باشد، نیاز ورزشکار به پروتئین کمی بیشتر از یک فرد غیر ورزشکار است. هرچند استفاده بیش از حد از پروتئین هم می‌تواند منجر به ضغف شدید گردد.

مایعات:

بیشتر وزن بدن انسان را آب تشکیل داده‌است. آب، نقش تعیین‌کننده‌ای در واکنش‌های شیمیایی بدن دارد. جایگزین کردن آبی که بدن ورزشکار در حین ورزش از دست می‌دهد به‌خصوص در هوای گرم اهمیت دارد. آب بهترین مایعی است که برای جایگزینی آب بدن می‌توان استفاده کرد. توصیه شده حتی اگر تشنه نیستید هم آب بنوشید. چرا که نشان داده شده با تکیه بر حس تشنگی نمی‌توان به درستی متوجه شد بدن به چه میزان آب نیاز دارد. کما اینکه تا وقتی که در حدود 2 درصد از وزنتان را بر اثر دفع آب از دست ندهید احساس تشنگی به سراغتان نمی‌آید و همین دو درصد می‌تواند روی کارایی شما تأثیر داشته باشد.

مواد اصلی مورد نیاز رژیم غذایی ورزشکاران

 

دلیل استفاده از مکمل غذایی و تفاوت آن با غذا

گاهی اوقات شرایط فرد به‌گونه‌ای است که باید ترکیبات غذایی بیشتری به وی برسد. بنابراین لازم است که ویژگی‌های غذا به صورتی باشد که کم‌حجم‌تر، خالص‌تر و قابل‌جذب‌تر باشد. چرا که اگر قرار باشد به طور مثال تمام پروتئین مورد نیاز فرد از راه مصرف گوشت تامین شود، تحمل این رژیم را برای فرد سخت خواهد شد. درمورد ورزشکاران هم به‌دلیل تمرینات سنگین و حرفه‌ای که دارند، ضرورت دارد که از مکمل‌های غذایی استفاده کنند. البته از نوع مکمل‌های مجاز و تاییدشده‌.

در مکمل‌های غذایی، ترکیبات غذایی به صورت کربوهیدرات‌ها، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب و گلیسرول، مواد معدنی و املاح و ویتامین‌ها که در واقع کوچکترین واحدهای ساختمانی ترکیبات غذایی است، وجود دارد.

البته باید به این نکته توجه داشت که همه‌ی افرادی که از مکمل‌ها استفاده می‌کنند چه ورزشکاران چه افراد معمولی، حتماً با نظر پزشک از مکمل استفاده کنند چرا که مصرف بی رویه‌ یا خودسر می تواند منجر به بروز مشکلاتی شود.

دلیل استفاده از مکمل غذایی و تفاوت آن با غذا

خرید اینترنتی قرص اسپیرولینا به عنوان مکمل غذایی

همانطور که اشاره شد، یکی از مهم‌ترین نیاز‌های ورزشکاران، نیاز بدن آنها به پروتئین است. ویژگی اصلی اسپیرولینا که از آن به عنوان مکمل استفاده می‌کنند نیز حجم بالای پروتئین تشکیل‌دهنده‌ی آن است. میزان پروتئینی که در اسپیرولیناست حدود ۶۵ درصد آن را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این‌ها، اسپیرولینا، یک ماده‌ی گیاهی است. این ماده، سرشار بودن از انواع ویتامین‌ها نظیر ب کمپلکس و ای، بتا-کاروتن طبیعی، مواد معدنی نظیر کلسیم، آهن و روی، می‌باشد. هم چنین دارا بودن مقدار قابل ملاحظه‌ای از اسید های چرب ضروری و آنزیم‌های مورد نیاز بدن همگی اسپیرولینا را تبدیل به ماده‌ای مفید برای ساختن مکمل‌های ورزشی می‌کند که در پرورش عضلات و ورزش تاثیرگذار است.

خرید اینترنتی قرص اسپیرولینا به عنوان یک مکمل غذایی