اسپیروینا جلبک دریایی است با خوص فراوان که تحقیقات علمی آن را ثابت کرده‌است. یکی از خواص آن اثرات درمان‌کننده‌ای است که بر دیابت دارد. در این مقاله با اثرات درمانی اسپیرولینا و نقش آن بر بهبود سلامتی بیمار دیابتی آشنا خواهید شد. بخش فروش جلبک اسپیرولینای فروشگاه اینترنتی پیش رو نیز، امکان خرید عمده را در  هرجا که باشید فراهم کرده است.

دیابت چیست؟

دیابت نوعی بیماری مزمن است که در آن بدن نمی‌تواند از گلوکز استفاده و یا آن را ذخیره کند. گلوکز نوعی قند است که اگر در خون جمع شود باعث بالا رفتن قند خون می‌شود. دو نوع اصلی از این بیماری وجود دارد؛ دیابت نوع ۱ و نوع ۲ و به جز این دو نوع اصلی نیز به پیش‌دیابت و دیابت بارداری نیز را می‌توان نام برد.

علائمی مثل،تکرر ادرار، کاهش وزن، افزایش گرسنگی، تاری دید، عدم تحرک، بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست‌ها و پاها، تاول زدن مکرر پوست، عفونت لثه‌ها و خستگی شدید از نشانه‌های دیابت شناخته‌شد‌ه‌است.

دیابت چیست؟

با خرید اسپیرولینا با این روش‌ها به دیابت کمک کنید

کاهش قند خون:

اسپیرولینا حاوی پروتئینی مشابه پروتئینی است که در هرمون انسولین وجود دارد. احتمالاً همین خاصیت اسپیرولینا است که بر قند خون موثر است.

همچنین معروف است که فایکوسیانین موجود در اسپیرولینا، قند خون را در آزمایشات بر روی حیوانات کاهش داده‌است. فایکوسیانین استخراج شده از اسپیرولینا همچنین نشان داده است می‌تواند سطح گلیکوژن کبد در حیوانات را بالا ببرد. عنصر سلنیومی نیز که در اسپیرولینا هست از سلولهای پانکراس که عناصر ترشح انسولین هستند، محافظت می‌کند، تا برای ترشح انسولین مشکلی ایجاد نشود.

کاهش کلسترول خون

یکی از عوارض اصلی دیابت، ایجاد اختلال در چربی خون است. در یک پژوهش، 37 نفر از داوطلبان مبتلا به دیابت نوع 2 به دو گروه تقسیم گشته و یک گروه اسپیرولینا در مدت ۱۲ هفته به صورت روزانه ۸ گرم اسپیرولینا مصرف کردند. درنتیجه‌ی این آزمایش، در گروه مصرف‌کننده‌ي اسپیرولینا، کلسترول مضر و حتی فشار خون کاهش یافت.

همچنین وجود فایکوسیانین و آنتی اکسیدان‌هایی همچون ویتامین C و بتاکاروتن در اسپیرولینا، بر کم شدن سطح چربی خون  اثر دارند.

آنتی اکسیدان طبیعی

یکی از موارد شایع در مبتلایان به دیابت، استرس اکسیداتیو است که در نتیجه اکسید شدن گلوکز موجود در خون، انواع رادیکال‌های آزاد را به وجود می‌آورد. همچنین چربی‌ها و دیواره‌های پروتئینی سلول‌ها نیز اکسید می‌شود که در نتیجه‌ی همه این‌ها رادیکال‌های آزاد به مقدار زیادی در بدن می‌رسند. استرس اکسیداتیو منجر به آسیب کلیوی و سیستم عصبی می‌شود. ماده‌ی فایکوسیانین حاوی سلنیومی است که از اسپیرولینا قابل استخراج است و به طور مشخص، رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد. همچنبن فایکوسیانین از سلول‌های پانکراس که ترشح‌کننده انسولین هستند، محافظت می‌کند.

سلامت کبد

یکی از عوامل اصلی کبد چرب غیر الکلی، دیابت است. مبتلایان به بیماری دیابت نوع 2 و بانوانی که در بارداری مبتلا به دیابت شده‌اند، بیشتر در معرض بیماری کبد چرب غیر الکلی هستند. اسپیرولینا از این مسئله جلوگیری می‌کند. همجنین خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد.

 ترمیم زخم ها

اگر زخمی دیر خوب می‌شود یکی از عوارض دیابت است. تحقیقات نشان داده‌است که اسپیرولینا بهبود زخم‌ها را سرعت می‌بخشد و به بسته شدن ناحیه زخم شده کمک کند.

 

با خرید اسپیرولینا با این روش‌ها به دیابت کمک کنید

مقدار مصرف اسپیرولینا بعد از خرید

میزان مصرف اسپیرولینا با توجه به  هدف از مصرف آن متفاوت می باشد. اما پیشنهاد می‌شود روزانه بین 0/5 تا 1 گرم باشد.

اسپیرولینا برای مصرف، در اشکال پودر، قرص و کپسول وجود دارد. اگر پودر آن را مصرف می‌کنید می‌توانید آن را به نوشیدنی‌هایی مثل لبنیات، آبمیوه، اسموتی و به خوراکی هایی مثل عسل، سالاد  بستنی اضافه کنید.

اما در هر صورت توصیه می‌شود در مورد مصرف و میزان مصرف با یک پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

مقدار مصرف اسپیرولینا بعد از خرید

نکات احتیاطی مصرف اسپیرولینا

هرچند که خواص درمانی اسپیرولینا طبق تحقیقات نشان داده شده است اما موارد احتیاطی‌ای وجود دارد که باید به آن توجه کرد.

اگر در دوران بارداری هستید، اگر از جمله افراد مبتلا به فنیل کتونوری و بیماری های خودایمنی هستید، اگر از مصرف کنندگان داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی
و داروهای رقیق‌کننده خون هستید و همچنین اگر از افراد دچار به مشکلات خونریزی و آلرژی می‌باشید. توصیه می‌شود از مصرف اسپیرولینا خودداری کنید، چرا که ترکیب ویژگی‌های اسپیرولینا و ویژگی‌های این بیماری‌ها یا شرایط ذکر شده، می توانند اختلال ایجاد کنند و باعث بروز مشکلاتی شوند.

موارد احتیاطی م